Propolis je zelo dragocen čebelji pridelek

Vas boli grlo ali zob? Imate morda težave z bolečinami v ušesih ali pa so se vam pojavile nadležne akne? Za vse te tegobe obstaja skupna rešitev in to je propolis. Gre za naravni čebelji izdelek, ki dokazano pomaga tudi takrat, ko sodobna medicina in farmacija odpovesta. Propolis vrhunske kakovosti lahko po ugodni ceni dobite na spletni strani medenizakladi.si. Uporabite ga lahko sami ali pa ga date komu izmed bližnjih za darilo.

Kaj sploh je propolis? To je osnovni čebelji pridelek, imenovan tudi zadelavina. Gre za smolasto in lepljivo snov, ki oddaja zelo močan vonj, njen okus pa je grenak. Čebele ga proizvajajo takrat, ko zbirajo smolo na popkih in brstičih iglastih dreves, med katere sodijo vrba, kostanj, leska, hrast in topol. Nabirajo ga predvsem podnevi, v poznih popoldanskih urah, ko je še mehak in nitkast. Pri tem je pomembna tudi zunanja temperatura, ki mora biti okoli 20 stopinj Celzija. Čebele letajo od enega brstiča do drugega, pri tem pa s čeljustmi gnetejo smolo in jo prepojijo z izločki čeljustnih žlez. En polet čebele traja med 15 in 20 minut, v tem času pa nabere približno 10 mg materiala za izdelavo propolisa. Pri temperaturi med 30°C in 60°C je ta lepljiv, če pa temperatura preseže 60°C, postane tekoč. V čebeljem panju velja zelo stroga hierarhija glede opravljanja nalog in za nabiranje propolisa so zadolžene mlade čebele, stare okoli 15 dni.

Čeprav se znanstveniki že kar nekaj časa ukvarjajo z vprašanjem, katere sestavine so prisotne v propolisu, pa odgovor na to še ni povsem jasen. Do zdaj vemo, da ga sestavlja vsaj 200 različnih sestavin, med drugim smola, eterična olja, cvetni prah, beljakovine, različni minerali, aromati, fenoli in podobno, obstaja pa možnost, da je teh sestavin še mnogo več. Koliko propolisa bo čebelar dobil od čebel je odvisno od več dejavnikov- od podnebja, geografske lege, vrste dreves v bližini, načina zbiranja propolisa in od čebelje družine. V pašni dobi namreč čebele ne nabirajo propolisa, ampak medičino – največji pridelek propolisa prinesejo od avgusta do oktobra. S propolisom čebele naredijo zaščito v svoj panj, premažejo notranje stene in zadelajo morebitne razpoke v panju, z njim pa so zaščitene tudi proti boleznim in okužbami. Vidimo torej, da gre za sestavino, ki ne pomaga le nam, ampak tudi čebelam.

Propolis je že dolgo poznan kot uporabna sestavina. Poznala so ga že starodavna ljudstva, ki so na naslednje generacije prenašale znanje o tej sestavini. Učinkuje proti bakterijam, plesnim, glivicam in številnim drugim stvarem, zato je med uporabniki zelo priljubljen.